Izvještaj sa gradilišta: Arnaudija u Banja Luci
Predstavljamo Vam trenutno stanje sa gradilišta na kojem teče ponovna izgradnja džamije Arnaudije.
Pogledajte ovomjesečno stanje kroz predivne fotografije Jasmina Spahića, koje su dostupne javnosti od jučer, odnosno subote 17. aprila 2021. godine.
Dovršena munara
“Napokon dovršena je munara stavljen alem na vrh i zeleni barjak na munaru. Ovim su simbolično završeni radovi na vanjskom djelu objekta prelazi se sada na unutrašnje radove i na uređenju dvorišta same džamije.
Ubrzo treba da bude gotov mihrab koji će nakon toga biti montiran.
Bilo bi dobro kad bi investitor i izvođač radova prezidali vanjsku česmu koja nikako ne odgovara orginalu koja je čak drugi stil gradnje više je gotička nego osmanska.
Za sve je kriv prijašnji izvođač radova koji je prije nekih desetak godina obnavljao ogradu i usput obnovio i česmu onako pravo fušerski bez ikakvih elemenata sličnosti da orginalom.
Još ne znamo da li će biti napravljen objekat sa zatvorenom abdestanom i ostalim pratećim sadržajima.” Džamija i vakufi Ferhad-paše Sokolovića.
Arnaudija ili Defterdarija
Arnaudija džamija (poznata i kao Hasana Defterdara džamija ili Defterdarija) bila je jedna od 15 džamija u Banjoj Luci do 1993. godine.
Arnaudiju džamiju je 1595. godine podigao jedan od potpisnika Ferhad-pašine vakufname, ministar financija Bosanskog pašaluka – defterdar Hasan efendija.
Podigao ju je kao lijepu monumentalnu kupolnu džamiju, koja je bila smještena u Donjem Šeheru u Banjoj Luci, nedaleko od Ferhadije džamije.
Svojim stilskim i tipološkim karakteristikama pripadala je grupi jednoprostornih džamija sa kupolom i tri kupolice.
Izgrađena u klasičnom osmanskom stilu, uz Ferhadija džamiju predstavljala je primarni dio prvobitnog urbanog centra Starog Grada ili Donjeg Šehera Banjaluke.
Bila je izgrađena kao drugi kraj Banjalučke zanatske transverzale sa Ferhadijom na suprotnom kraju ulice.
Nalazi se na popsu spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u (nulta kategorija kulturnog spomenika).
Uklesano u kamenu
Natpis uklesan u kamen nad ulaza u unutrašnjost džamije u prijevodu glasi:
Kad podiže ovu džamiju onaj koji je obuzet dobrim djelima,
Za ljubav Boga potrošio je svoje blago.
To je krasan dvorac i veličanstveno umjetničko djelo.
Neka Bog nagradi! – To postade ugodno stjecište dobrih Ijudi.
Neka svojom dobrotom oprosti (dobrotvoru) Onaj čija je milost obilna.
On prašta njegove pogreške i grijehe.
Kako da izreknem kronostih ovoj divnoj džamiji?
Nevidljivi glas reče: O Šebzi, reci: “Džamija defterdara!”
Rušenje
Tijekom agresije bila je više puta skrnavljena. Arnaudija džamija zajedno sa turbetom i vitkom kamenom munarom uz njega porušena je u noći između 6. i 7. svibnja 1993. godine, iste noći kada je porušena i najpoznatija banjalučka džamija Ferhadija, a potom su joj ostaci razvezeni na razna mjesta izvan grada.
Stara akšamluk-munarica koja je inače preživjela rušenje Arnaudije, je u prethodnim danima nakon miniranja džamije također razorena.
Rušenje Arnaudije džamije još uvijek nije pravosudno istraženo ali je sigurno da je rušenje počinila još uvijek neotkrivena skupina srpskih nacionalista kao dio politike etničkog čišćenja za stvaranje Republike Srpske.
Godine 1998. porušena je i stara džamijska česma i kapija, te jedan zid džamijskog kompleksa.
Rekonstrukcija
U lipnju 2003. godine počela je i odrađena je obnova kompleksa Arnaudija džamije. Kamen temeljac za ponovnu izgradnju Arnaudije džamije postavljen je 2017. godine. (mojinfo.ba)
Izvori:
- Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
- Džamija i vakufi Ferhad-paše Sokolovića (Facebook stranica).
Izvještaj sa gradilišta: Arnaudija u Banja Luci