Ovaj harem više nije u vlasništvu Islamske zajednice: Hadži-Babina džamija
Izvor: Banjaluka i njenih 45 džamija, Džamija i vakufi Ferhad-paše Sokolovića.
Hadži-Babina džamija ili Šarena (Aladža) se nalazila u Kozarskoj ulici u banjalučkom naselju Hiseta, ispšod tvornice Kosmos. Hadžibabina mahala se razvila nešto prije 1617. godine, a upravo te godine podigao je svoju džamiju hadži Husejn, danas poznat pod imenom Hadžibaba, po kojem se tako zove i okolna mahala. Tu godinu daje nam natpis na kamenoj ploči više ulaza u džamiju.
Hadži Husejn se smatra da je pripadao jednom od derviških redova pa je i džamija dobila naziv po toj derviškoj tituli hadži Babina. Posjedovala je veliki harem sa fino obrađenim nišanima. U haremu su bile ukopavane džematlije pripadajućeg džemata, šehidi poznate bitke pod Banjalukom 1737. godine kao i veliki broj žrtava kuge koja je pogodila grad u 18. vijeku.
Srušena u naletu ateizma
Džamija je srušena 1959. godine, a harem više nije u vlasništvu Islamske zajednice Banjaluka. Hadži-Babina džamija je srušena u naletu podivljalog ateizma poslije Drugog svijetskog rata, a ostaci džamije prenjeti u Kozarac.
Imala je veoma lijepo oslikan magfil i mimberu lijepo izrezbaren strop te dobi. Posjedovala je veliki harem sa fino obrađenim nišanima koji i danas postoji.
Iako su njen harem kao i sama lokacija sačuvani uz Božju pomoć do današnjih dana u zadnje vrijeme veoma čudnim i pogubnim odlukama Medžlisa Banja Luka kao i samog vrha Islamske zajednice iz Sarajeva dolazi do ustupanja čitavog kompleksa u privatne ruke, a sa namjerom da se na istom grade stambeni objekti.
Ovim nesmotrenim i lakrdijaškim postupcima pojedinaca zauvijek se gubi veoma značajan vakuf u samom centru Banja Luke koji bo mogao poslužiti ponovnoj rehabilitaciji Hadži-Babine džamije u njenom izvornom obliku kao i izgradnji modernog islamskog centra kakav je potreban glavnom gradu Bosanske Krajine kao administrativnom centru naše zemlje. (mojinfo.ba)
Ovaj harem više nije u vlasništvu Islamske zajednice: Hadži-Babina džamija