UNESCO: Sarajevo kao grad filma
Sarajevo je proglašeno gradom filma UNESCO-a 31. oktobra 2019. godine i članom globalne Mreže kreativnih gradova UNESCO-a. (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, u prijevodu: Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, nauku i kulturu.)
Sarajevo grad filma UNESCO-a posvećen je filmu i kreativnosti kao ključnim pokretačima kulturnog, ekonomskog i društvenog razvoja grada.
Ovdje pogledajte naslove kultnih filmova koji su snimljeni u Sarajevu.

Ciljevi
Sarajevo grad film UNESCO-a fokusira se na sljedeće ciljeve:
-Podržava razvoj gradskih filmskih festivala, kina i filmskih muzeja kako bi se poboljšao pristup kvalitetnim i raznolikim filmskim sadržajima tokom cijele godine.
-Stvara nova radna mjesta i prilike za razvoj vještina mladih i profesionalaca u filmskom sektoru povećanjem obima filmske i TV proizvodnje.
-Doprinosi uspješnoj regionalnoj i međunarodnoj saradnji kao mjesto susreta za filmske profesionalce u regiji s posebnim fokusom na širenje regionalne koprodukcije.
–Oživježava gradske javne prostore povećanjem učešća svih u filmskoj kulturi kroz zajedničke cross-cutting projekte koji povezuju film s drugim kreativnim industrijama.
-Sarađuje sa drugim kreativnim gradovima UNESCO-a i razmjenjuje najbolje prakse, stvara zajedničke programe i potiče razmjenu studenata i profesionalaca na filmskim projektima.
Kreativni gradovi UNESCO-a
U Mreži kreativnih gradova UNESCO-a ukupno 18 gradova nosi status grada filma UNESCO-a. Sarajevo se nalazi uz gradove:
Bitolu, Bradford, Bristol, Busan, Ćingdao, Galvej, Jamagatu, Lođ, Mumbaj, Potsdam, Rim, Santos, Sidnej, Sofiju, Terasu, Valjadolid i Velington.
Ovi gradovi su osim bogate historije filma prepoznatljivi i po filmskim festivalima, značajnim filmskim lokacijama i produkcijskoj infrastrukturi.

Projekat Sarajevo Film Festivala
Sarajevo grad filma je projekat Sarajevo Film Festivala za podršku realizaciji mikro-budžetnih filmova, koji se snimaju u Sarajevu, putem umjetničke i tehničke saradnje mladih i etabliranih filmskih autora i profesionalaca iz Bosne i Hercegovine. Sve u saradnji sa kolegama iz Jugoistočne Evrope.
Projekat je od svog osnivanja 2007. godine do danas omogućio realizaciju 40 kratkih igranih filmova, tri omnibus filma i jednog dugometražnog igranog filma.
Te je uključivao više od 400 mladih režisera, scenarista, producenata, glumaca, snimatelja, montažera i kompozitora iz 20 različitih zemalja regiona i svijeta.

Svi filmovi koji se snimaju u okviru projekta Sarajevo grad filma snimaju se u Sarajevu, angažujući i do 100 ugovorno angažovanih saradnika u periodu od 15 do 60 dana u godini.
Na ovaj način projekat Sarajevo grad filma podržava razvoj i održivost filmske industrije u Sarajevu. (mojinfo.ba)
Izvor: sarajevocityoffilm.ba
UNESCO: Sarajevo kao grad filma