Hoće li tona peleta u BiH biti hiljadu KM – koliko sada košta u Hrvatskoj?
Izvor: biznisinfo.ba, faktor.ba
Nakon što je Vijeće ministara polovinom juna donijelo odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta, polovinom jula je došlo do snižavanja cijene peleta. Ipak, cijene su se vratile na prijašnji nivo, piše Faktor.
Tako je cijena tone peleta nekoliko sedmica bila 590 KM, a kako trenutno stoji na web stranici kompanije Drvosječa, ona sada iznosi 640 KM.
– Moralo je doći do vraćanja na staru cijenu jer nije došlo do planiranog snižavanja cijena i nismo naišli na kooperaciju od proizvođača peleta i drugih učesnika na tržištu ogrjeva. Drugi razlog je učešće cijene goriva u proizvodnji, što je zbog velikog rasta cijena dovelo do pogoršavanja situacije. Gorivo je prisutno u čitavom procesu proizvodnje, od siječe do transporta i ono igra veliku ulogu u drvoprerađivačkoj industriji – kažu za Faktor iz kompanije Drvosječa.
Kolika je potražnja za peletom širom Starog kontinenta potvrđuje informacija Evropskog udruženje za biomasu BIOENERGY EUROPE, koje očekuje kako će tokom 2022. godine na tržištu nedostajati oko 2,5 miliona tona peleta.
Iz Drvosječe ističu da imaju nevjerovatne ponude iz inostranstva za otkup peleta.
– Javile su nam se firme iz EU-a koje nam avansno žele platiti za tonu peleta čak 550 eura. Njima je najbitnije da osiguraju pelet i ne pitaju za cijenu. Ne smijemo ni zamisliti šta će se desiti u BiH ako Vijeće ministara ne produži zabranu – kažu iz ove kompanije.
Cijeli članak pročitajte na ovom linku.
Hoće li tona peleta u BiH biti hiljadu KM – koliko sada košta u Hrvatskoj?