Najavljujemo: Sedma regionalna likovna kolonija u Tuzli
Izvor: Kuća Plamena Mira, Udruženje građana Slovenačkog porijekla Tuzla.
Sedma likovna kolonija koju organizuje Udruženje Slovenaca Tuzla /Slovenska skupnost Tuzla, održava se od ponedjeljka, 23. do subote, 28. augusta u Kući Plamena Mira.
Pogledajte radove
Svečano zatvaranje je u subotu, 28. augusta u 19 časova, uz izložbu slika nastalih tokom likovne kolonije.

O Udruženju Kuća plamena mira
Udruženje Kuća plamena mira organizuje i vodi aktivnosti u objektu Kuća plamena mira. Fondacija „Fred foundation“ iz Nizozemske je još davne 1994. godine otpočela sa filantropskim nastojanjima uz pomoć sportista koji su učestvovali na Zimskim olimpijskim igrama 1984. godine u Sarajevu, lokalne zajednice te velikog broja ljudi dobre volje, da jedan ovakav jedinstveni objekat sa nazivom Peace flame house – Kuća plamena mira zaživi u Tuzli kao snažan doprinos pomirenju i razvoju kulture u Bosni i Hercegovini.
Godine 2003. godine je izgrađena Kuća plamena mira. Danas je Kuća plamena mira dom udruženjima koja rade i nose poruku mira, tolerancije, te koja rade na jačanju svijesti građana o društvenim potrebama kroz različite radionice na teme građanskih vrijednosti, kulture življenja i obrazovanja.
O Udruženju Slovenaca u Tuzli
Na ovim prostorima već više od 120 godina živi veći broj Slovenaca i njihovih potomaka, koji su dali značajan doprinos razvoju Tuzle i njene okoline, sve do 1993. godine nije bilo organizovanog oblika njihovog kulturno-prosvjetnog djelovanja.
A onda se – u najtežim vremenima za Tuzlu i Bosnu i Hercegovinu, ratne 1993. godine kada je rat bio na vrhuncu i kada se svaka porodica borila za svoju egzistenciju – grupa Slovenaca u Tuzli odlučila da se organizuje u Udruženje Slovenaca Tuzla.
Osnivačka skupština udruženja, na kojoj su usvojeni statut i program rada Udruženja, te izvršen izbor članova upravnog odbora, nadzornog odbora, suda časti i predsjednika Skupštine, održana je u augustu 1993. godine u hotelu „Tuzla“.
Dana 23. septembra 1993. godine je Udruženje Slovenaca Tuzla upisano u sudski registar, a već 23. novembra 1993. godine je izašao prvi broj „Informatora“, časopisa Udruženja. U njemu je između ostalog pisalo: „Teška su vremena u kojima živimo. Borimo se da preživimo i nadamo se da ćemo uspjeti. Upravo to nas je navelo da se udružimo, jer – udruženi smo jači“. I zaista smo uspjeli, naša snaga se ogledala upravo u našem zajedništvu.
Tadašnji osnovni programski cilj Udruženja je bio preživljavanje, odnosno obezbjđivanje humanitarne pomoći članovima udruženja i njihovim porodicama. Naredni cilj je bio druženje i međusobno upoznavanje građana slovenačkog porijekla i članova njihovih porodica, radi očuvanja slovenačkog jezika i kulture, i upoznavanja sa kulturnim, privrednim i historijskim tradicijama Republike Slovenije.
U oktobru 1995. godine, Udruženje Slovenaca je u Višem sudu u Tuzli registrovano pod današnjim nazivom: „Udruženje građana slovenačkog porijekla Tuzla / Slovenska skupnost Tuzla“. Tako je započelo djelovanje Udruženja u oblasti njegovanja slovenačkog jezika, te kulture i tradicija Slovenaca. (mojinfo.ba)
Najavljujemo: Sedma regionalna likovna kolonija u Tuzli