Rekli su o rezoluciji
Četvrtak, 23. maj postao je historijski dan, prvenstveno za bošnjačke muslimane, kako u državi tako i u dijaspori. Usvajanje nacrta Rezolucije o genocidu u Srebrenici, predstavlja još jednu manju satisfakciju za narod nad kojim genocid traje u kontinuitetu.
Živi još traže svoje najmilije, a oni nad kojima su vršena razna zlodjela, tri decenije kasnije dobijaju trajni spomen.
Javnost još raspravlja o tome koje su države svijeta glasale za nacrt rezolucije, koje protiv, a koje su bile suzdržane. Nagađa se i o razlozima…
Mnoge javne ličnosti su podijelile, putem medija i društvenih mreža, svoje utiske, stavove i razmišljanja o svemu što se jučer dešavalo. Neka od tih mišljenja izdvajamo u nastavku.
Stanje
“Današnja rezolucija najbolje pokazuje u kakvom stanju se nalazi ummet i koliko je (ne)sposoban graditi vlastiti identitet na svjetskoj sceni.” Profesor i magistar islamskih nauka Haris Hećimović
Ulizice
Kurra – hafiz, imam i doktor islamskih nauka, Dževad Gološ prokomentarisao je slijedeće:
Puno kukavica i ulizica!
“Muslimansko društvo, međutim, puno je kukavica i onih kojo se ulizuju moćnima, bili oni stranci ili domaći.”
(A.Izetbegović, Islamska deklaracija, str. 23)
Ostali nisu vrijedni spomena
Federalni ministar rada i socijalne politike, Adnan Delić napisao je:
“Usvajanje rezolucije o Srebrenici predstavlja važan korak u priznavanju i osudi genocida počinjenog u julu 1995. godine.
Uprkos onima koji govore drugačije, ovo je korak naprijed, korak prema pravednijem svijetu i pomirenju u Bosni i Hercegovini. I konačno, dugočekana satisfakcija svim našim Srebreničanima.
Pohvaljujem Generalnu skupštinu UN-a za usvajanje ove rezolucije, onih 84 zemalja koje su znale izabrati pravu stranu historije. Ostali nisu vrijedni spomena.”
Samo postavit granice
Hafiz, imam i magistar iz oblasti hadisa, Ammar Bašić istakao je:
“Manipulatorima i dušmanima samo treba jasno postaviti granice, imati samopouzdanja i naučiti prepoznavati njihove spletke.
Zamislite, ubiti sistematski više od osam hiljada ljudi, prekopavati njihove kosti i poslije to sve negirati uz kuknjavu da neko čitavom narodu nameće opis ‘genocidan’.
Mi jasno kažemo da nisu svi Srbi počinili genocid, ali svi koji su ga počinili su bili Srbi. I nisu svi Srbi četnici, ali su svi četnici Srbi.
Od čitave priče oko rezolucije nama će najvažnije biti da prestanemo nešto od nekoga očekivati, već se za svoje ideale boriti, i da iz mentaliteta žrtve uđemo u mentalitet pobjednika! Idemo dalje, uz Božiju pomoć!”
Civilizacijski čin
Profesor filozofije i sociologije, novinar i kolumnista Dragan Bursać kratko je opisao:
“Rezolucija o genocidu u Srebrenici kao civilizacijski čin je USVOJENA! Ovo je povijesni trenutak!”