Vjerujem da je jedno od težih zanimanja danas biti konobar/ica
Izvor: Fahreta Bašić-Smriko.
Vjerujem da je jedno od težih zanimanja danas biti konobar/ica. Po cijeli dan na nogama, plata minimalac, osiguranje rijetko. I onda dođe neko na kahvu od marku i po i zanovijeta.
Daj mu kahvu sa toplim mlijekom, daj s hladnim, pa daj veliku šolju, pa malu, pa u srednju ali da je više manja nego srednja, a i velika šolja da nije baš velika nego onako. Daj mu ness sa mlijekom, daj s vodom, daj pola pola ali da je više vode nego mlijeka.
Ne zna šta hoće
Pa dođe s djecom i ne zna šta hoće, sjede sasvim mirno dok djeca ruše sve što stignu, vrište, kukaju dosadno im ili prospu nešto. Djeci daj sok, ali da nije hladan, da nije previše topao, donese čašu daj slamku, donese slamku vrati čašu, jer zna ono piti iz čaše.
Dođe neko k’o da je iz pećine pravo za sto, pa urla, lupa, hrepeće se, viče na mobitel, izvali na sto mobitel, upaljač, cigare, ključeve od auta, kuće i šupe da nemaš gdje onu šolju s kahvom spustit. Ispija onu havu tri sata, a ti moliš Boga da konačno poštedi stolicu i ode.
Pa dođe neko i traži neki fensi napitak koji nikad čuo nisi , pa glasno mu sve oko njega smanji, pa smeta mu onaj do njega za stolom i onaj tamo na kraju objekta i svoje frustracije liječi na tebi. Za onu marku i po očekuje da mu crveni tepih stereš na ulazu, a sa pljeskom ispratiš. Dođe i onaj koga ne možeš smisliti, a moraš ga uslužiti sve sa osmijehom. Dragi ljudi koji radite ovaj posao, neka vam je Bog na pomoći. (mojinfo.ba)
Vjerujem da je jedno od težih zanimanja danas biti konobar/ica