Poljoprivrednicima u FBiH dodjela dizel goriva bez naknade
Izvor: fbihvlada.gov.ba
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na sjednici koja su održali prisutni u četvrtak, 24. marta 2022. godine u Sarajevu, donijela Odluku o davanju na trajno korištenje bez naknade dizel gorivo. Odluka se usvaja na prijedlog prijedlog Federalne direkcije robnih rezervi.
Riječ je o 1.400.000 litara koje će da dobiju poljoprivrednici prema zvaničnim spiskovima Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i kantonalnih vlada, radi hitne intervencije izazvane rastom cijena energenata na tržištu FBiH. Ova količina se izdvaja iz postojećih zaliha federalnih robnih rezervi poljoprivrednim proizvođačima (50 litara goriva po hektaru) u Federaciji BiH.
Ko može da ostvari podršku?
Ovu podršku mogu ostvariti poljoprivredni proizvođači koji su u prošloj godini ostvarili podršku po hektaru obradive površine na federalnom ili kantonalnom nivou, a koji su ažurirali podatke u Registru poljoprivrednih gazdinstava i registru klijenata, te prijavili proizvodnju u 2022. godini.
Maksimalan iznos podrške ne može biti veći od one ostvarene za broj hektara obrađene površine u 2021. godini. Sredstva neophodna za realizaciju ove odluke bit će osigurana iz tekuće rezerve Vlade FBiH. Za realizaciju Odluke Vlada je zadužila Federalnu direkciju robnih rezervi, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Federalno ministasrtvo financija, svatko u okviru svojih nadležnosti.

Teška i vanredna situacija
Odluka stupa na snagu danom donošenja i bit će objavljena u Službenim novinama Federacije BiH.
Ova odluka je donesena, kako je obrazloženo, nakon što je Vlada FBiH ranije usvojila informaciju Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, s prijedlogom mjera i zadužila Federalnu direkciju robnih rezervi da pripremi prijedlog odluke s ciljem provođenja mjera i aktivnosti iz svoje nadležnosti o podjeli dizel goriva poljoprivrednim proizvođačima u FBiH zbog izuzetno teške i vanredne situacije izazvane rastom cijena energenata.
Zadužena je Federalna direkcija robnih rezervi da provede potrebne procedure i izvrši podjelu dizel goriva poljoprivrednim proizvođačima. (mojinfo.ba)
Orignalnu objavu možete da pogledate na ovom linku.
Poljoprivrednicima u FBiH dodjela dizel goriva bez naknade














