Automobilski gigant PSA grupacija proglasila ratno stanje
PSA Peugeot Citroen (stari naziv Peugeot Societe Anonyme) je grupacija koja zapošljava 173 hiljade radnika, a proizvodi automobile:
Peugeot, Citroen i Opel.
Također i motocikla, a najveći je proizvođač automobila u Europi. Ova grupacija dobija dijelove od 6 hiljada dobavljača širom svijeta.

Manjak samo jednog sitnog dijela može da ima teške posljedice za cijeli pogon i uspori ga ili nametne promjene u proizvodnji piše Bloomberg.
Ratna soba
Nakon što je virus blokirao kinesku proizvodnju i dostavu autodjelova čelnici PSA grupacije su donjeli odluku da se prebace na krizno, odnosno ratno stanje, a sobu u kojoj se direktori okupljaju nazivaju ratnom sobom.
“Kažemo da je rat jer želimo da ljudi razumiju da je situacija daleko od normalne“, objasnio je Maxime Picat, šef PSA u Europi.
Direktori iz francuske PSA grupacije, svako jutro u osam sati okupljaju se u sobi sat vremena udaljenoj od Pariza.

Prenos opreme vazdušnim saobraćajem
Fokusirani su na izvlačenje proizvodnje iz krize i pronalazak alternativnih dobavljača.
U nekim slučajevima oprema se prevozi i zrakom umjesto cestom, ali taj vid transporta je skuplji. Takav vid troškova bi mogao da našteti daljem poslovanju.
Duga je lista problema s kojom se susreću.
Glavni čovjek grupacije. Carlos Tavares, smatra da su izbjegavanje manjka djelova, modela ili pak radnika te kontinuirani rad fabrika ključni za tekuću godinu.
Tavares je usred pregovora za najveće spajanje u proteklih 20 godina u autoindustriji.
U pregovorima je sa kompanijom Fiat Chrysler, čijim spajanjem bi se stvorio četvrti najveći proizvođač automobila.
Nastavak rada pod upitnikom
Fabrike i dalje redovno rade, ali su uvedene mjere za zaštitu radnika od virusa, ali neometani nastavak rada je pod upitnikom usljed zatvaranja italijanskih granica.
Nakon što je kineski proizvođač Hubei prestao dobavljati djelove za PSA-ova vozila, inžinjeri PSA grupacije su uspjeli pronaći prototip uređaja koji im je olakšao nastavak proizvodnje.

Alternativni aparati koje su inžinjeri pronašli nalazili su se u Milanu, sadašnjem europskom epicentru koronavirusa. Pa su bili prisiljeni prevesti ih do drugog italijanskog PSA partnera.
Odluka o zatvaranju italijanskih granica je onemogućila distribuciju potrebnih dijelova. Zabrinuti Picat je izjavio, mislili smo da smo se snašli, ali ne znamo šta ćemo sada. (mojinfo.ba)