Da li ste znali da su ježevi porodica sisara?
Pripremila: Ajla H.
Ježevi su porodica sisara. Najpoznatiji predstavnici obitelji koji žive u Europi su tamnoprsni i bjeloprsni ježevi. Porodica obuhvaća ukupno 25 vrsta podjeljeni u dvije porodice, prave ježeve i štakorske rovke ili kako ih još nazivaju gimnure koji nemaju bodlje.
Evropski jež
Evropski jež ima daljinu od 25 centimetara, zatim četveroprsni jež 16 cm, dugougi jež od 21 cm i bjeloprsni jež od 23 cm.
Tjelo ježa je zdepasto, a noge kratke na kojima ima pet prstiju sa oštrim kandžama na svakom od njih. Krzno ježa je crno-bjelo. Na leđima i bokovima ima na hiljade oštrih bodlji, koje su efikasna odbrana od grabežljivca. Svaka od njih kao obično ima mišiće koje upravlja položajem bodlje. Pored toga u odbradbenom položaju ježevi se hitro sklupčaju u teško pristupačnu loptu, koja onemogućava pristup grabežljivca.
Noćne životinje
Ježevi su stanovnici tla i uglavnom borave u u iskupanim brlozima, a posebno su aktivni noću. Redovno prave dva ulaza u brlog a jedan od njih je uvjek skriven. Glava ježa je mekana i ima jednostavno građen mozak. Lobanja je duga i pljosnata, vrat kratak a njuška dlakava. Imaju oštar njuh i sluhšto im omogćava lakše pronalaželnje hrane i partnera. Hrana ježeva su najčešće bezkičmenjaci kao što su insekkti i njihove larve, ali jedu i sitne kičmenjake i strvine.
Rjeđe uzimaju hranu biljnog porijekla. Samo nekoliko vrsta ježeva love danju, a svi ostali love noću. U hladnim danima kao i u umjerenim područijima preko zime ježevi padaju u san na duži period (hibernaciju). U toplijim klimatskim područjima , tokom zime ježevi padaju u stanje u kočenosti. Na proljeće ženka ježa okoti od 4 do 5 mladunčadi. (mojinfo.ba)
Da li ste znali da su ježevi porodica sisara?