Kao da živim sama! On ima svoje vrijeme, prijatelje, video igre i ribolov…
Izvor: psiholog.ba, Jasna Subašić.
Slučaj – Bračni par, 18 mjeseci u braku (Modificirano, po uzoru na slične primjere iz prakse rada sa parovima).
𝑂𝑛𝑎: Kao da živim sama! On ima svoje vrijeme, svoje prijatelje, video igre, ribolov… Rijetko sa mnom dijeli šta misli ili osjeća. Nekad se doduše super zabavljamo, obično kada smo sa društvom, a drugi dan nestane pod izgovorima da ima obaveze ili nezavršene poslove. Nekako… kao da nismo u braku, kao da mu nisam potrebna. Sve će obaviti sam, bez i da me pita! Kaže da nije tako, ali…
𝑂𝑛: (upada u riječ) Opet ista priča?
𝑂𝑛𝑎: (ljutito se okreće ka njemu) Kažeš da nije tako, a onda odeš i daš polog za zemlju koju nisam ni vidjela! Je li ti uopšte važno šta ja hoću, šta mislim o tome? Kako možeš odlučiti tako bitne stvari bez da me i pitaš?
𝑂𝑛: (Iznerviran izraz lica, prevrće očima) Ne moram ti za sve polagati račune! Ili možda, da nisi tako naporna!
𝑂𝑛𝑎: (Okreće se terapeutu) Ako pokušam razgovarati o tome šta me muči, ili se naljuti ili samo ćuti! Može da ćuti danima, a mene to izluđuje! Očajna sam više! Svaki dan smo sve udaljeniji, a kada spomenem razvod uvjerava me da ne želi i da mu je stalo do nas. Ne mogu više ovako…. I ovo što je danas ovdje je na silu! (plače)
Jedno juri, drugo bježi
U ovome slučaju, muškarac pokazuje obrasce ponašanja izbjegavajućeg stila privrženosti, dok supruga ispoljava elemente anksioznog/nesigurnog stila. Ili vam – ono što u praksi zovemo “ples anksioznog i izbjegavajućeg”. Jedan juri, drugi bježi. Jedan je suviše “ljepljiv” i u preizraženoj potrebi za ljubavlju i konekcijom, a drugi hladan, neovisan, distanciran.
Ranije smo pisali o nesigurnom/ anksioznom stilu privrženosti i njegovim karakteristikama, te obrascima ponašanja u bliskim vezama. Izbjegavajući stil privrženosti razviju pojedinci koji su imali nezainteresovane i emocionalno distancirane roditelje i veoma rano naučili da njihove potrebe najvjerovatnije neće biti zadovoljene, te da se za sebe moraju pobrinuti sami.
Djeca ovih roditelja izrastu u odrasle sa snažnom potrebom za neovisnošću, individualce koji su sami sebi dovoljni i isključivo na sebe usmjereni. Intimnost doživljavaju neugodnom, emocionalne i romantične veze izbjegavaju, a kada se i dogode, odnosi su površni bez dublje bliskosti i povezivanja. Veliki broj izbjegavajućih tipova osoba uglavnom kroz život prolazi ostvarujući površne i kratke romantične kontakte, prekidajući ih čim se veza počne produbljivati. Na taj način spriječavaju da ih ikada iko razočara.
Oni koji uđu u brak, vlastitu samostalnost održavaju pošto – poto a ukoliko partner forsira bliskost, na nju odgovaraju distanciranjem i izbjegavanjem. Svoj životni stil i tada organizuju samostalno, sa mnogo aktivnosti koje ne uključuju partnera. Intimnost općenito doživljavaju zastrašujućom i opasnom. Vulnerabilnost ne pokazuju ni pred kim.
Anksioze ličnosti privlače izbjegavajući
Interesantno je da anksiozne tipove ličnosti često privuku upravo izbjegavajući, a jedan od razloga je njihova nesalomljiva individualnost, ali i karizmatičnost. I dok su prvi u očajničkoj potrebi za konekcijom i povezanošću, drugi zbog vlastitih emocionalnih trauma nemaju kapacitet (a ni želju!) da nesigurnom partneru pruže utjehu i komfort.
U biti je i kod osoba izbjegavajućeg stila privrženosti prisutan strah od napuštanja, mada doboko skriven i neosvješten, te zamaskiran hladnom samodovoljnošću. Obično na površinu izađe tek kada anksiozni partner prevaziđe svoje slabosti i odluči izaći iz nezadovoljavajućeg odnosa.
Tek tada izbjegavajući pokaže brigu, pažnju i inicijativu, no međutim ova promjena ne potraje dugo prije negoli se partneri vrate toksičnim obrascima ponašanja. Sve dok se pojedinac ne suoči sa vlastitim traumama i unutarnjim ranama, nemoguće je napraviti trajne i kvalitetne promjene u međuljudskim odnosima koje će rezultirati zdravom i dugotrajnom partnerskom vezom. (mojinfo.ba)
Originalnu objavu pogledajte na ovom linku.
Kao da živim sama! On ima svoje vrijeme, prijatelje, video igre i ribolov…