Analiza: Radi se o planu likvidacije Palestine (video)
Analiza: Radi se o planu likvidacije Palestine prenosi Anadolu Agency.
Vidjelo se da nema ničeg novog i drugačijeg od ranije objelodanjenog plana, koji je američki predsjednik Donald Trump saopćio u društvu izraelskog premijera Netanyahua.
Tvrdilo se da će tekst plana, koji je prošle godine objavio izraelski list “Israel Hayom“, da bude dopunjen.
Uzimajući u obzir prigovore palestinske administracije, plan bi bio razuman prijedlog koji bi mogla da prihvati i i palestinska strana.

Ovo ističe u svojoj analizi Haydar Oruc, stručnjak za studije Levanta u Bliskoistočnom istraživačkom centru (ORSAM).
Redizajn Bliskog istoka
Ovo je početak procesa kojim bi se moglo ići do redizajna Bliskog istoka.
Palestinski narod je 70 godina pod okupacijom.

Trump, kako bi dobio potporu jevrejskog lobija pred predsjedničke izbore u novembru 2020. godine, nije vidio nikakvu smetnju da ovo pitanje pretvori u show.
Poput odluka o Jerusalemu i Golanu, Tramp donosi presude o pitanjima u kojima to Sjedinjene Američke Države i nemaju pravo.
Uz Trumpa, protiv kojeg se vodi proces opoziva, nije bio niko drugi do izraelski premijer Benjamin Netanyahu.
Protiv Netanyahu-a se također vode tri korupcijska procesa. Netanyahu nije uspio formirati vlasti ni nakon dva puta održanih izbora 2019. godine.
U ovom showu glavne uloge pripadaju Trumpu i Netanyahuu koji prolaze kroz težak period zbog korupcijskih istraga.
Neutralnost SAD-a je odavno nestala
Sjedinjene Američke Države su u prethodnim mirovnim pregovorima igrale ulogu neutralnog posrednika.
Uz američke zvaničnike tada su se našli i izraelski i palestinski lideri.
Trenutni plan je pripremljen samo s izraelskom perspektivom, palestinski predstavnici nemaju priliku da budu tamo.
Sadržaj plana
Kada se pogleda sadržaj plana sačinjenog na 181 stranici, može se vidjeti da je tekst pun nametanja jevrejskih političara i birokrata pod upravom SAD-a.
Trump je rekao da je ovaj plan posljednja prilika za Palestince.

Pitanja poput:
statusa Jerusalema, granica, prava palestinskih izbjeglica na povratak, jevrejskih doseljenika, u suprotnosti su sa tradicionalnom politikom SAD-a i trenutnim odlukama Ujedinjenih naroda.
To je jasan pokazatelj da se ovaj plan neće moći da sprovede.
Tramp je istakao u svom govoru kako će Jerusalem da ostane ujedinjen (nedjeljiv) glavni grad Izraela.
Obećanje da će palestinska strana, ukoliko ispuni potrebne uvjete, na taj način moći doći do države čiji je glavni grad Istočni Jerusalem i da će SAD tu otvoriti ambasadu, u sebi sadrži kontradikcije.
Plan je da glavni grad Palestine bude neko od predgrađa
Čini se da Trumpovo poimanje Istočnog Jerusalema, nije u skladu s trenutnim stanjem Istočnog Jerusalema pod kontrolom palestinske uprave, u čijim granicama je i džamija Al-Aksa.
Prema takozvanom američkom mirovnom planu za Bliski istok, tačnije njegovom tekstu koji je ranije procurio u javnost, glavni grad Palestine trebao bi da bude Abu Dis.
U tom smislu, kada bi palestinska strana i ispunila sve uslove koji se od nje traže, jasno je da glavni grad zemlje na toj teritoriji ne može da bude Jerusalem.
Utopija
Prema Trumpovoj izjavi, ako Palestinci prihvate ovaj plan, teritorij palestinske države koja bi nastala nakon četvorogodišnjih pregovora bit će udvostručen.
Kada pogledamo kartu i pokušamo shvatiti kako će se to dogoditi, vidi se da je riječ o tehnološkim regijama koje će da budu implementirane na dva odvojena komada zemlje u pustinji Negev.
Riječ je o poljoprivrednim područjima i naseljima koja će da nastanu dalje na jugu.
Činjenica da će plodno zemljište, poput doline Jordana, biti zamijenjeno naseljenim, poljoprivrednim i industrijskim područjima koja se planiraju formirati u pustinji, konkretan je pokazatelj koliko je taj plan utopijski.
Izrael je već putem ministra odbrane potvrdio da ne planira odustati od zemlje radi mogućeg sporazuma, dok se, s druge strane, palestinski teritorij planira zamijeniti za neplodno zemljište bez vode.
Pored toga, komisija koju će formirati američki i izraelski dužnosnici obavit će detaljnu analizu na Zapadnoj obali kojom je predviđeno da se granice ponovno utvrde kako se ovdje ne bi uzurpirali jevrejski doseljenici.
Ono što je ovdje jasno jeste da će američke i izraelske vlasti donijeti odluku o tome koliko će na kraju ovog procesa zemlje ostaviti palestinskoj državi, odnosno Palestincima, stvarnim vlasnicima ovog teritorija.
Prve reakcije na plan
Sigurno je da Palestina neće prihvatiti ovakav plan.
To stvara dojam da se komplicirani i višeslojni problem poput izraelsko-palestinskog pitanja pokušava riješiti nekim ekonomskim iluzijama, a ne političkim rješenjem.
Palestinska uprava je objavila da nisu ispunjeni njihovi zahtjevi te poručila kako odbacuje ovaj plan pripremljen potpuno u skladu s izraelskim interesima.
Izuzetno je važno da je, u ime Palestinaca u Gazi, i Hamas podržao takvu odluku.
Ova odluka je važna u smislu manifestacije volje palestinskog naroda, s obzirom na to da je Trump već “zaprijetio” posljedicama ukoliko se ovaj prijedlog ne prihvati.
Povrh toga, nije moguće reći ni da je sporazum prihvaćen i podržan od strane cijelog Izraela.
Unatoč Trumpovom objašnjenju, opozicione stranke u Izraelu dovode u pitanje plan koji, kako navode, može dovesti do treće intifade Palestinaca.
Zbunjenost na Izraelskoj strani
Činjenica je da se lider izraelske opozicije i predsjednik Saveza Plavo-bijelih Benny Gantz, kojega je Trump pozvao u Washington kako bi razgovarali o planu, vratio u Izrael bez da je sačekao obraćanje.
To je pokazatelj je zbunjenosti i razilaženja na izraelskoj strani.
Oni koji tvrde da je, potezima načinjenim tokom dvaju izbora protekle, 2019. godine, Trump intervenirao u izraelskoj politici u korist Netanyahua, navode kako se i ovoga puta radi o istoj praksi.
No, kažu da će se to ovoga puta negativno odraziti na ishod izbora zakazanih za mart tekuće godine.
Nije moguće reći da je čak i izraelska strana, koja se čini najvećim pobjednikom u ovom planu, u potpunosti prihvatila plan.

Druga strana koja je zbunjena oko plana jeste SAD. Riječ je o planu iza kojeg ne stoji SAD, već Trump i ljudi iz njegovog okruženja.
Pojedini krugovi, prvenstveno demokrate, smatraju kako se nanosi šteta trenutnoj posredničkoj ulozi SAD-a.
Zbog čega je, na neki način, SAD izgubio kredibilitet za pregovore o mirovnom sporazumu.
Amerika i Izrael nastavljaju proces bez Palestinaca
Legitiman pritisak
Nakon što je palestinska administracija poručila da neće prihvatiti svoje uništenje, očekuje se da će američka i izraelska strana nastaviti proces bez palestinske administracije.
Svaki pritisak na palestinsku vladu, koja je odbacila takozvani mirovni plan, na ovaj način će da bude legitimiran.
Moguće je i da će se, kroz Arapsku uniju i Organizaciju islamske saradnje, palestinska uprava pokušati oduprijeti planu njenog uništenja.
Ambivalentan je stav mnogih muslimanskih zemalja, koje – unatoč primjedbama iz zemalja poputa Katara i Turske – podržavaju ovaj plan ili šute.
Jasno je da će takvo stanje ići u korist Izraela.
Kako ne postoji mogućnost da islamski svijet ovaj problem riješi u korist Palestinaca, čini se da je uvjeravanje globalnih aktera;
poput Rusije, Kine, kao i Europske unije – neophodno za uravnoteženje pozicije SAD-a.
U protivnom, u bliskoj budućnosti neće da bude ni Palestinaca, a niti palestinskog pitanja. (mojinfo.ba)
Piše: Haydar Oruc (Istanbul).
Izvor: Anadolu Agency