Snovi su temelj našeg karaktera
Čovek sanja toliko sjajnu svetlost, koliko mračnija je noć oko njega i u njegovom srcu.
Šta znamo o snovima koji nas bude jutrom i večeri? Jer čovjek se spoznaje po snovima i snovi su temelj našeg karaktera. U snovima odlazimo u našu svježu ili davnu prošlost. Ponekad i u budućnost.
Ne sanjamo samo po noći i možemo reći kako se snovi događaju cijelo vrijeme. Dok smo budni, zbog intenziteta onoga što se događa oko nas i emocija koje osjećamo, naša svijest je zaokupljena.
Simboličan jezik sna
Jezik snova je simboličan. Simboli su određeni motivi koji koriste sadržaj svijesti kako bi izrazili određenu činjenicu, ideju, osjećaj ili intuiciju koja je nesvjesna.
Ono što sanjamo je živopisno u najdubljim fazama spavanja. Često se i ne sjećamo koliko snova smo sanjali ili šta smo uopće sanjali.
Zaboravimo snove jer nam se tokom REM faze sna, zatvara dio mozga koji je odgovoran za sjećanje. Uglavnom se sjećamo samo onoga što je bilo neposredno prije buđenja.
Oni nam pomažu da se emocionalno izgradimo. Te pohranjuju značajne informacije u dugoročnu memoriju. Nerijetko nam olakšavaju da riješimo neke probleme ili iskušenja.
U san nam se vraća ono pred čim u svakodnevnom životu zatvaramo oči. Snovi izražavaju skrivene želje, te se javljaju tokom reorganiziranja misli i sjećanja. Uz sve to, tu su i naše potisnute emocije.
Pogrešno tumačenje snova može da našteti osobi koja sanja. Snove treba da tumači osoba koja ima izuzetne kvalitete poput inteligencije, razboritosti i sl. Snove treba da protumači u skladu sa trenutnim stanjem osobe koja sanja.
Upitajmo se: “Zašto se baš taj san dešava u ovom trenutku života?”. Te otpočnimo promjene na koje nas u svakodnevnom životu nagoni san. (mojinfo.ba)