Čest zimski problem: Imam suhu kosu
Svakodnevno se pitate: “Zašto imam suhu kosu?” Sa jedne strane naslijedili smo gene sa očeve ili majčine strane. Tu ništa ne možemo izmijeniti. Sa druge strane loše se hranimo, to možemo da popravimo ukusnom, a zdravom hranom. Treća greška je neadekvatna njega suhe kose.

Ishrana
Počnimo sa bademima. Bademi daju čvrstoću kosi. Bademi sadrže onaj poznati vitamin E koji se pojavljuje na pakovanjima krema za lice i proizvoda za kosu. Vitamin E daje kosi elastičnost koja je očigledna kod uvijene kose. Isto važi i za talasastu i svijetlu kosu.
Jaja jačaju korijen kose i popravljaju njenu strukturu. Jaja treba da jedemo jer sadrže proteine, vitam B i itd. U jajima je sadržano skoro sve što nam treba za zdravu kosu. Volumen postaje realnost, a previše vlasi na podu je prošlost. Jaja treba da koristimo i kao masku za suhu kosu. To je poznata kombinacija sa maslinovim uljem ili majonezom.
Šargarepa isto sadrži sve što nama treba. To je sve navedeno poput elastičnosti, zaštite od UV zraka, hladnoće, zagađenja, lomljenja, opadanja, cirkulacije, svilenkastog dodira i sl. Avokado i grčki jogurt pospješuju rast kose. Svakako treba da ih uvrstimo u jelovnik ukoliko želimo zdravu kosu.
Citrusi
Limun daje elastičnost kosi ukoliko ga jedemo i pijemo. Kiseline koje sadrži sezonsko voće neophodne su prilikom stvaranja vlasi. Limun je agresivan i nije preporučljiv kao maska za suhu kosu. Upotrebljava se kao izbjeljivač kose. Sa treće strane ne posvećujemo dovoljno vremena za posebnu njegu. Gdje griješimo?

Masiranje
S vremena na vrijeme slobodno provucite prstima kroz kosu. Malo protrljajte prstima između pramenova. Objema rukama u isto vrijeme. Opustite se. Cirkulacija se povećava i to utiče na rast i kvalitet kose. Za ovo nam ne treba posebno vrijeme.
Prečesto češljanje suhe kose
Čestku za kosu nosimo u torbici, uvijek je pri ruci. Ukoliko smo kući, naša četka “hoda” i nalazi se na svakom stolu. U slučaju da neredovno skidamo dlake sa četke, na istoj se skuplja masnoća koju iznova prenosimo na čistu kosu. Nije potrebno da se češljamo više od četiri puta u toku dana. Ujutro, oko podne, poslijepodne i pred spavanje.

Pranje suhe kose svaki dan šamponom
Nije problem da se istuširamo više puta u toku dana, a usput i operemo kosu. Posebno poslije treninga i sličnih aktivnosti. Čak i ako koristimo bejbi šampone i blage šampone na prirodnoj bazi, naša kosa želi odmor od hemije. Svi ti dodaci isušuju kosu. Na to dodajemo mnogo pjene i eto gdje je problem. Na tržištu se pojavilo i bezbroj proizvoda za dodatno pranje. To su regeneratori, suhi šamponi itd. Sve to nije za svakodnevnu upotrebu.
Stop vreloj vodi
Razmislimo da ugrijemo kupatilo prije kupanja. Ukoliko je prostorija vruća, lakše nam je da prohladnom vodom ispreremo ostatke šampona. Topla voda iskušuje kožu vlasišta i tijela. To zahtjeva ulje i kremu za kosu i tijelo.

Pogrešna vrsta proizvoda za suhu kosu
Oštećena i suha kosa nisu uvijek isto. Oštećena kosa je spremna za šišanje. To je posljedica farbanja i agresivnog češljanja, hladnoće, vjetra, sunca, soli i sl. Za suhu kosu nam trebaju krema za kosu, ulje-ukoliko možemo da pronađemo što prirodnije. Europski standard zahtjeva mnoge procese prilikom prerade npr. arganovog ulja.
Pored arganovog, na tržištu su orahovo i čičkovo. Orahovo ulje je korisno za brzi rast kose, a štiti i od UV zraka. Čičkovo ulje sprečava opadanje kose, njeguje ispucale vrhove, te hidrira kosu. Kokosovo ulje također ima mnogo koristi. Neka od koristi su antigljivična, antibakterijska i antivirusna svojstva. Prednost kokosovog ulje je da brzo i učinkovito prodire u kosu, te je hrani.

Ne koristimo zaštitu od toplote priliko feniranja
Svakodnevno sušimo kosu fenom na brzinu. Nemamo vremena da utrljamo kremu za hidrataciju. Ukoliko smo stvarno prezauzeti treba da nabavim sprej za zaštitu od toplote. Vrlo lahko i brzo ćemo da zaštitimo svoju tek opranu kosu od vrelog zraka. Uvijek udaljimo fen bar 30 cm od kose.

Neadekvatan izbor proizvoda za suhu kosu
Pakovanja za kosu djeluju luksuzno. Bespotrebno trošimo novac. Ovo je dio police koji treba da zaobiđemo prilikom kupovine. Ukoliko pogledamo na sadržaj pakovanja pročitaćemo previše negativnih informacija. Ukucajmo dio onoga što čini sadržaj pakovanja. Iznenadićemo se koja je šteta po zdravlje.

Nismo njegovali vrhove kose
Nemamo nijednu krema za hidriranje kose u neseseru. Ne koristimo ni ulje za kosu. Idući put u kupovini, probajmo da ne kupujemo silikon. Postoje silikoni koji koriste kosi i silikoni koji nisu preporučljivi. Štetni silikoni za kosu se ne ispiru, osim agresivnim šamponima. Silikon lijepi iz vlas svu prljavštinu u vazduhu.
Silikon koji se ne ispire samo vodom, nakuplja se na vlasištvu, gdje ostaje sve dok taj dio kose ne odsječemo. Upotreba prirodnih ulja zaglađuje kosu i smanjuje elektricitet. (mojinfo.ba)

Čest zimski problem: Imam suhu kosu