Institut Earthwatch je na zadnjem susretu u Londonu proglasio pčele najvažnijim bićima na planeti.
U londonskom društvu Royal Geographical , članovi instituta su saopštili kako većina hrane koja se proizvodi ovisi o radu pčela.
Skoro 70 posto privrede u svijetu je zasnovano na oprašivanju biljaka, što je i najbitnija odlika pčele. Na ovaj način se biljke razmnožavaju i tako daju doprinose.
Pčele su čiste
Na istraživanju je radilo više univerziteta. Svi se slažu oko jednog. Pčela je jedino biće koje ne nosi na sebi gljivice, viruse a ni bakterije.
Pčele bi u svom stilu zujanja pravile med, da nema čovjeka koji uglavnom pravi štetu. Čovjek uništava zajednicu pčela.
Svaki treći zalogaj koji pojedemo, dobili smo od rada pčele.

Pčele doprinose raznovrsnosti biljaka. Sve je više raznih vrsta cvjetova.
Pčela radilica živi od 35 do 40 dana. Dok matica živi sedam godina. Zajednica pčela u toku dana opraši oko 3 miliona cvjetova.
Bez pčela bi životinjsko carstvo izumrlo
O važnosti pčele i njihovoj sigurnosti na zagađenoj planeti i klimatskim promjenama, snimljeno je više dokumentaraca.
Broj pčela se smanjuje. Jedno od istraživanja dokazuje kako je nestalo 90 posto pčela na planeti Zemlji. Sve to se odigralo tokom posljednjih godina.
Faktori koji su direktno uticali na nestanak pčele su: prekomjerna upotreba pesticida, smanjen broj cvjetnih biljaka i krčenje šuma.
“U slučaju da pčele nestanu, ljudi imaju još četiri godine života” Albert Ajnštajn
Organizacija Greenpeace koja se bavi zaštitom životne okoline, upozorava da treba da se zabrani nekoliko najotrovnih pesticida.

Također iz Greenpeace-a savjetuju da treba da očuvamo divlja staništa pčela. Isto tako da obnovimo ekološku poljoprivredu. To znači da smanjimo broj farmi koje godinama sade iste biljke.
Kada sadimo jednu vrstu biljke, to predstavlja loše životne uslove za insekte. Zemlja gubi hranjive sastojke, a potrebno je i da se zemljište obnovi.
Kada je zemljišite obnovljeno, bolje nas štiti od odliva voda i drugih promjena u prirodi. (mojinfo.ba)