Faktori koji utiču na depresiju
Izvor: PsihoNefs.
Faktori kao što su međuljudski konflikti, životne faze i starosna dob značajni su u povećanju rizika od depresije i jako je važno prepoznati i tretirati simptome kako bi se sprečio razvoj težih oblika depresivnih poremećaja.
Konflikti u partnerskim odnosima i rizik od depresije
Konflikti u odnosima, naročito u braku, povezani su sa značajnim povećanjem rizika za depresiju kod žena.
Istraživanja pokazuju da žene koje doživljavaju konflikte u svojim brakovima imaju 25 puta veću šansu da razviju depresiju u poređenju s onima koje nemaju ovakva iskustva.
Ovaj rizik može biti posledica emocionalnog stresa, izolacije, i smanjenja osećaja sigurnosti i podrške u vezi. Takve tenzije mogu izazvati dugotrajne psihološke efekte, pogotovo kod onih koji već imaju predispozicije za depresiju. (Hammen, 2004)
Postporođajna depresija
Nakon porođaja, žene su u posebnom riziku za razvoj depresije, koja se naziva postporođajna depresija. Otprilike 8–12 posto žena koje su rodile iskusi simptome depresije u postporođajnom periodu. Hormonalne promene, umor, povećana odgovornost, kao i socijalni i psihološki faktori doprinose pojavi ovog tipa depresije.
Postporođajna depresija je ozbiljan poremećaj koji zahteva pažnju jer može uticati na odnos majke s bebom i ostatkom porodice. (Heneghan, Silver, Bauman, & Stein, 2000)
Starosne razlike u riziku za depresiju
Rizik od depresije najviši je u starosnoj grupi od 18 do 44 godine, što je period intenzivnih životnih promena, izazova i odgovornosti. Ljudi u ovom uzrastu često se suočavaju sa stresovima kao što su obrazovanje, zapošljavanje, veze, stvaranje porodice, kao i ekonomski pritisci.
Nasuprot tome, najniži rizik primećen je kod osoba starijih od 60 godina. Starije osobe, iako suočene s izazovima kao što su bolest i gubitak bliskih ljudi, često imaju bolje mehanizme suočavanja, životnu mudrost i stabilniju socijalnu mrežu, što im može pružiti zaštitu od depresije. (Kessler, Avenevoli, & Ries Merikangas, 2001)
Depresivni simptomi kod dece, adolescenata i odraslih
Simptomi depresije nisu ograničeni samo na odrasle, već su prisutni i kod dece i adolescenata. Tokom perioda od šest meseci, istraživanja pokazuju da 50 posto dece i adolescenata prijavljuje neki oblik simptoma depresije, dok se kod odraslih taj procenat smanjuje na 20 posto.
Ovo može da bude posledica toga što su deca i adolescenti u fazi intenzivnog emocionalnog i psihološkog razvoja, često podložniji pritiscima vršnjaka, akademskim zahtevima i drugim stresorima.
Adolescencija je naročito osetljiv period, jer mladi još razvijaju strategije suočavanja s emocijama i stresom (Kessler, Avenevoli, & Ries Merikangas, 2001). (mojinfo.ba)