Prkosan i ponosan: Stari most u Mostaru
Izvori sa: Wikipedija
Stari most je decenijama bio simbol grada Mostara i Hercegovine. Onda su ga agresori na Bosnu i Hercegovinu 1993. godine srušili u kulturocidu. Most se uzdigao iznad rijeke Neretve, a bio je pozadina mnogih fotografija širom BiH i svijeta. Isti taj svijet gledao je kako agresori ruše bosanskohercegovačku historiju.
Bio je najveći lučni most te konstrukcije na svijetu
Drveni most prije ovoga bio je istrošen, na lancima i ljuljao se. Stoga je su Mostarci zamolili Sultana da im izgradi kameni most. Ovo je bio vakuf (zadužbina) sultana Sulejmana Veličanstvenog. On je naredio da se most sagradi davne 1557. godine. Most je završen 1566. godine. Arhitetka je bio mimar Hajrudin. Sačuvane su legende da je Hajrudin bio učenik velikog turskog arhitekte Sinana.
Most je dug skoro 29 metara
Most je gradio Mehmed Karađoz, lokalac. Ovo umjetničko djelo ne pripada nijednom stilu gradnje, pa je jedinstven u svijetu. Kamen za izgradnju je bio lokalni i zove se “tenelija“. Bilo je potrebno 456 kamenih blokova za izgradnju. Tesari i kamenoresci su bili uglavnom iz Dubrovnika.
Most je dobio nayiv po “mostarima” tačnije čuvarima mosta. Nosio je nazive i “Novi”, “Sultana Sulejmana”, “Veliki” i “Stari”. Mnogi su se pitali kako je ovo vrhunsko izdanje arhitekture uspjelo da se izgradi. Svakako da je ovo bilo veliko dostignuće svoga vremena.
Srušli su ga
Most je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu predstavljao vezu za Bošnjake sa obje strane rijeke Neretve. Tokom agresije od 1992. do 1995. godine most je djelimično oštetila takozvana Vojska Republike Srpske (VRS) i Jugoslavenska narodna armija (JNA).
Na današnji dan, 9. novembra (studenog) 1993. godine Hrvatsko vijeće odbrane (HVO) je srušilo Stari most kao dio kampanje granatiranja i teroriziranja Mostara. Dan ranije HVO je započelo kampanju rušenja mosta kada je ispaljivao na desetine projektila. Sutradan su ga dovršili rušenjem. Zdanje je bilo izloženo udarima raznih projektila pa vjerovatno i tenkovskih.
Krivac je pronađen
Evropski historičari Holm Sundhaussen i Marie-Janine Čalić tvrde je most srušilo HVO granatiranjem. Slično mišljenje je iznio i Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije. To stoji u potvrdi Prlić i drugi. Rušenje je snimljeno televizijskim kamerama.
General Slobodan Praljak izjavio je za Slobodnu Dalmaciju: “Stari most je bio vojni objekat, a vojni objekat u ratu, bez obzira na njegovu povijesnu i kulturološku vrijednost, može biti srušen.”
Ronioci su našli ostatke Starog mosta
Obnovljen je 2004. godine, iako je danas malo drugačije građe. Među donatorima su bile turska i italijanska vlada. Od 2005. godine je u kulturnoj baštini UNESCO-a. Most od 2015. godine privlači veći broj turista jer je domaćin Svjetske serije u ekstremnim skokovima u vodu. Inače, on je uvijek bio inspiracija za skakače. (mojinfo.ba)
Prkosan i ponosan: Stari most u Mostaru